MERAK EDİLENLER

DOĞAL

ÜRETİM

100%

HİJYENİK

KATKI

MADDESİ

İÇERMEYEN

Doğal zeytin nedir?

Alkali kullanılmaksızın tam veya kısmi fermantasyon işlemine tabii tutularak kuru tuz veya salamurada hazırlanan, asitlik düzenleyici eklenerek ya da eklenmeksizin muhafaza edilen yeşil, rengi dönük veya siyah zeytindir.

Zeytinin besinsel değeri nedir?

Zeytin bileşiminde % 25-38 oranında bulunan yağ,  yapı materyali niteliği taşıyan lipoprotein, fosfolipit ve galaktolipit formundadır. İçeriğindeki kaba lif miktarı, dengeli olarak bulunduğundan hazım için oldukça önemlidir. Sofralık zeytinde bulunan antioksidanlar hayat boyu kalp, damar ve kansere karşı koruyucu etki gösterir. İçeriğindeki fenolik bileşikler (renk bileşikleri) ve yağ asitleri kalp hastalıkları, hipertansiyon ve kansere karşı korumaktadır. Aynı zamanda, gastrid ve ülserlere karşı koruyucu bir rol oynar. İçeriğindeki oleik asit de kalın bağırsak, meme ve cilt kanserinden korur. Cilt için en gerekli olan E vitamini içeriğinden dolayı, dokuların yaşlanmasını önler ve yaşlanmanın beyin fonksiyonları üzerindeki kötü etkilerini azaltır.

Zeytininizin olgunlaşma yöntemi nedir?

Zeytin hasadından sonra yaklaşık 6-9 aylık bir doğal fermentasyon dönemi vardır. Bu dönemde, zeytinler havuzlarda, %10-12 bome dereceli ve asit ayarlı olan salamura (tuzlu su) içerisinde 6-9 ay taş baskı altında fermente edilmektedir. Böylece zeytin yapısına tuz alıp, OLEUROPEIN denilen acılık maddesini salamuraya vermektedir.

Ürün ambalajından çıkarıldıktan sonra ne kadar sürede tüketilmeli ve hangi koşullarda bekletilmelidir?

Ambalajı açılan zeytinler, buzdolabı koşullarında salamuralı ise kendi salamurasında muhafaza etmek suretiyle 1 ay süreyle bekletilebilir. Ancak, salamurasız ürünler, yağ ilave etmek suretiyle kapalı bir kapta ağzı kapalı olarak buzdolabında bekletilerek, iki hafta içinde tüketilmelidir.

Zeytin neden ara da bir de olsa acı çıkıyor?

Zeytin meyvesi doğal olarak dalından koparılıp doğrudan tüketilemez. Bünyesinde bulunan ’Oleuropein’ denilen acılık maddesinin uzaklaştırılmasından sonra tüketilmesi gerekir. Bu işlem 2 metot ile gerçekleşir: 1. Doğal fermentasyon (6-9 ay),

2. Kimyasal yöntemler

 

Atilla olarak tamamen doğal fermentasyon yöntemiyle üretilmiş zeytinler tercih etmekteyiz. Bazen ürünün mahsül yılından (iklim koşulları) kaynaklanan uzun süren acılık dönemleri olabilir. Bunun dışında uygulanan yarı-fermente erken tatlandırma yöntemleri ile ürünün tamamında tatlanma sağlanmayabilir. Hafif acı danelere rastlanır. Bu tür ürünlerin tamamı pastörize edilerek ambalajlanır.

 

 

Zeytinyağının faydaları nelerdir?

Zeytinyağı günümüzün en yaygın hastalıklarından olan damar sertliğini önleyen, kolesterolü düşürücü bir etkiye sahiptir. Kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü yükseltmektedir.Bu da kalp zayıflamasını engeller, felç riskini azaltır, damarları açar, kötü kolesterolün damarlara yapışmasını önler.İtalya’nın güneyinde 6 bin kişi de yapılan araştırmada bol zeytinyağı tüketenlerin tansiyonlarının düşük olduğu bulunmuştur.

 

E Vitamini deposu olduğundan hücrelerin ölmesini geciktirdiği gibi hücre yenilenmesine de katkı sağlar. Cilt ve saçla ilgili problemleri önler.

 

Sindirim sistemine yardımcı bir üründür. Bebek ve çocuk gelişiminde en az süt kadar faydalıdır.